S:t Görans sjukhus kommer att byggas ut kraftigt. 62 nya vårdplatser, 6.000 nya vårdtillfällen – och det senaste tillskottet: ett BB för 4.000 förlossningar per år. Det är bra för Stockholm och Kungsholmen och alla oss som bor här. Totalt investeras 1,3 miljarder.

Stockholm och Kungsholmen fortsätter att växa kraftigt. Det ställer krav på all infrastruktur och service, inte minst på hälso- och sjukvården. Vi blir fler som ibland behöver vård, vi blir fler äldre som behöver mer vård – och det föds allt fler nya stockholmare. Det betyder större behov på allt från förlossningsvård till geriatrik (specialiserad äldresjukvård).
På Kungsholmen finns ett av Stockholms läns mest uppskattade akutsjukhus: Capio S:t Görans sjukhus. I dag togs beslut om att utvidga tidigare investeringsbeslut. Förutom nya vårdavdelningar och behandlingslokaler, med 62 vårdplatser och 6.000 vårdtillfällen per år, kommer S:t Görans sjukhus också att få en ny förlossningsklinik.
Ett nytt BB på S:t Görans sjukhus innebär att ett av Folkpartiets viktigaste mål för Stockholms sjukvård förverkligas. Vi behöver fler förlossningskliniker – för att få fler förlossningsplatser, och för att inte befintliga förlossningskliniker ska bli för stora. Förlossningar ska inte bara vara medicinskt säkra – de ska också vara en bra upplevelse för föräldrar och de nyfödda.

S:t Görans nya BB kommer ha plats för 4.000 förlossningar när den står helt klar, vilket beräknas bli 2018. Redan 2017 beräknas man kunna ta emot 2.000 mammor och barn.
Investeringen i S:t Görans sjukhus är en del av den stora satsningen på framtidens hälso- och sjukvård. I Kungsholmens akutsjukhus satsas totalt 1,3 miljarder kronor: 1.070 miljoner i de tidigare beslutade utbyggnaderna, och ytterligare 240 miljoner kronor till förlossningskliniken.
Läs mer: ABC – FP vill ge S:t Göran egen BB-avdelning, ABC – Nytt BB på S:t Göran, Anna Starbrink: Folkparti-mål om BB på S:t Göran förverkligas, Birgitta Rydberg: BB på S:t Göran, Anna Starbrink: Nya BB-platser i Stockholm.
En kommentar på “Äntligen bygger vi ut S:t Göran”